Żyłka odpowiednia do łowienia

 

Łowienie ryb to bardzo satysfakcjonujące zajęcie, które tylko z pozoru wydaje się bardzo spokojne i statyczne. W końcu niekiedy trzeba zawalczyć o rybę, która poszukuje kryjówki i się wyrywa, a już zaczepiła się o nasz haczyk. Dlatego musimy mieć dobrej jakości sprzęt, by móc złowić zadowalającą nas ilość ryb w danym zbiorniku wodnym.

Odpowiedni rodzaj żyłki do łowienia

żyłka do przyponówGdy chcemy być dobrymi wędkarzami czas i cisza nie są jedynymi potrzebami niezbędnymi do udanych połowów. To również dobrze dobrany sprzęt wędkarski. Bardzo ważna jest żyłka do przyponów, ponieważ to od niej zależy czy ryba zostanie złowiona, czy nie. Musimy też pamiętać, iż maksymalnie różnica między żyłką główną a przeponą może wynosić 0,04mm. W niektórych warunkach jest to 0,05mm. Dodatkowo należy zwracać uwagę na to jaka jest elastyczność żyłki. W wodzie, która ma wiele przeszkód jak obalone drzewa, kamienie i inne rzeczy, lepiej stosować mocniejszy typ żyłki. Z kolei na otwartej przestrzeni też lepszy jest dobór mocnej żyłki, a do tego dłuższej. Kolejnym istotnym faktem jest to, że należy wybierać żyłkę pod kolor dna w zbiorniku. W innym przypadku nawet ryba ją zauważy. Pamiętajmy również o regularnej wymianie przyponu. Zwykle wystarcza na około 20-30 ryb. Możemy jednak samodzielnie sprawdzić jak dużo wytrzymuje wsadzając palec w pętelkę, a drugą ręką ciągnąć z umiarkowaną siłą. Dzięki temu będziemy przygotowani na połów w pełni.

Będąc zainteresowanym wędkarstwem musimy pamiętać, iż bardzo ważny jest sprzęt. W głównej mierze mowa tutaj o dostosowaniu sprężystości żyłki oraz koloru przeponu do wybranego zbiornika. Nie można też zapomnieć o wytrzymałym kołowrotku na naszą żyłkę oraz innych niezbędnikach. W ten sposób złowimy wiele ciekawych okazów ryb.