Zrób to sam – zbiornik wodny w ogrodzie

Budowa własnego oczka wodnego przy domu staje się coraz bardziej popularna. W internecie możemy znaleźć wiele ciekawych porad, jak również gotowe projekty. Powstaje także coraz więcej firm, które zajmują się tego typu projektami. Jednak wykonanie oczka wodnego własnoręcznie to coś, co cieszy najbardziej.

Folia uszczelniająca- praktyczne porady

folia do uszczelniania zbiorników wodnychSama budowa własnego zbiornika wodnego w ogrodzie, jeśli tylko mamy na to wystarczająco dużo miejsca, nie jest skomplikowana. Wystarczy odrobinę umiejętności oraz para rąk do pomocy, aby móc cieszyć się własnoręcznie stworzonym siedliskiem nad wodą. Ozdoba tak wykonanego stawu ulubionymi roślinami, stworzy niepowtarzalny klimat w ogrodzie, a szum wody umili nam wypoczynek. Jednak aby móc się cieszyć tym wszystkim przez lata, dobrze jest użyć wysokiej klasy materiałów. Mowa tu przede wszystkim o dobrym uszczelnieniu zbiornika, co będzie podstawą jego długowieczności. Dobra folia do uszczelniania zbiorników wodnych musi być przede wszystkim trwała i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Do wyboru mamy kilka różnych materiałów, spośród których największą trwałością cieszy się butyl, czyli guma syntetyczna. Jest elastyczny, mocny, odporny na uszkodzenia, na zmienne warunki atmosferyczne, oraz na działanie promieni słonecznych. To wszystko sprawia, że jego żywotność określa się na około 50 lat. Nieco krócej, bo około 30 lat wytrzyma wykładzina z syntetycznego kauczuku. Jest powszechnie dostępna w większości sklepów ogrodniczych i budowlanych, oraz nieco przystępniejsza cenowo, co czyni ją bardzo popularnym materiałem do uszczelniania oczek wodnych. Równie popularna folia do uszczelniania zbiorników wodnych to wykładzina z PCV. Jest mocna, szczelna, odporna na niskie temperatury, jednak wystawiona na promienie słoneczne może po czasie zacząć pękać, co określa jej trwałość na około 10 lat.

Wybór dobrego uszczelnienia do zbiornika wodnego to podstawa jego przyszłego funkcjonowania. Nie warto inwestować w wątpliwej jakości materiały, ponieważ oszczędności okażą się złudne. Już po kilku latach będziemy zmuszeni do wymiany izolacji, co łączy się z restartem całego ekosystemu.