Złomowanie samochodu w Stacji Demontażu Pojazdów

Są sytuacje, w których stwierdzamy, że nie będziemy użytkować naszego dotychczas posiadanego samochodu i nie chcemy opłacać dłużej składek OC. Aby zaprzestać ich opłacania, musimy wyrejestrować samochód. Wyrejestrować nasz dotychczasowy samochód możemy w kilku konkretnych sytuacjach. Jedną z nich jest zezłomowanie samochodu.

Zasady obliczania wartości złomowanego auta

złomowanie samochodówJeśli chodzi o złomowanie samochodów, które pozwoli nam na wyrejestrowanie samochodu z systemu, jest ono dokonywane przez Stację Demontażu Pojazdu. Jeśli zdecydujemy się na zezłomowanie naszego samochodu, wystarczy, że zgłosimy to odpowiedniej placówce w naszym mieście. Pracownik stacji odbierze samochód z miejsca, w którym jest on zaparkowany, a po dokonaniu zezłomowania, pracownik dostarcza nam dowód zezłomowania samochodu, unieważniony dowód rejestracji samochodu, a także, jeśli była wydana, unieważnioną kartę pojazdu. Z tymi dokumentami w swoim własnym zakresie musimy udać się do urzędu i dokonać wyrejestrowania samochodu. Jeśli chodzi o obliczanie wartości złomowanego samochodu, jest ona generalnie dokonywana na podstawie wyceny samochodu. Zazwyczaj kwota, jaką możemy uzyskać za zezłomowanie samochodu sięga około 400 zł i związana jest z wagą naszego samochodu zapisaną w dowodzie rejestracyjnym. Za ujemne różnice w wadze obecnej, a tej zapisanej w dowodzie rejestracyjnym, stacja może odliczyć od dokonanej wyceny złotówkę za każdy brakujący kilogram.

Bardzo często, kiedy zakupujemy nowy samochód, nie do końca wiemy, co mamy zrobić z jego poprzednikiem. Problem ten pojawia się zwłaszcza w momencie, gdy nasz dotychczasowy samochód nie nadaje się do odsprzedaży nowemu właścicielowi. Najrozsądniejszym wyjściem jest poddanie naszego samochodu procesowi złomowania.