Zielone osiedle – społeczna pielęgnacja ogrodów

Termin osiedle kojarzy nam się zazwyczaj z blokowiskiem, czyli betonowymi wieżami w szarym otoczeniu betonów. Dzisiaj jednak powstaje wiele nowych osiedli, które skupiają uwagę przechodniów dużą ilością zieleni wokół.

Pielęgnacja ogrodów w czynie społecznym

pielęgnacja ogrodówCałkiem ciekawy okazał się pomysł na osiedle domków jednorodzinnych w Warszawie, które w założeniu miało wspólne funkcjonowanie domków w bardzo sprzyjającym otoczeniu jakie stanowiły ogrody. Polegało to również na tym, że w zakładanie ogrodów byli zaangażowani przyszli mieszkańcy osiedla. Pomysł różnił się od każdych innych tym, że nie budowano na każdej osobnej działce kolejnego domu. Wszystkie domy były wkomponowanie w jeden sporej wielkości zielony ogród. Było to dość oryginalne, ponieważ ludzie zazwyczaj chcą mieć swój prywatny teren, najlepiej dobrze ogrodzony. Znalazły się osoby, którym bardziej zależało na dobrych stosunkach z sąsiadami i odpoczywaniu we wspólnym pięknym ogrodzie o naprawdę okazałych rozmiarach. Poza tym, że decydowali oni częściowo o tym jaka będzie szata roślinna ogrodu dodatkowo zobowiązali się do tego, że będą razem dbać o jego wygląd. A każdy kto posiada kawałek działki wie, że pielęgnacja ogrodów nie należy do najprostszych zajęć i jest dodatkowo czasochłonna. Mimo tego byli bardzo chętni żeby odbywało się to na takich zasadach. Jedyne czego wymagali na samym początku to to, żeby ogrody nawadniane były za pomocą specjalnych systemów. Uwzględniono to oczywiście w projektach.

Czasem warto jest zastanowić się jakie czynniki są dla nas najważniejsze przy wyborze miejsca zamieszkania. Nie warto skupiać się tylko na oczywistych rozwiązaniach, ale trzeba szukać nowych, lepszych rozwiązać.