Zdrowe produkty są bezcenne

Coraz więcej osób obawia się glutenu i dąży, do wyeliminowania go ze swojej diety. Czy ten lęk jest uzasadniony?  Niepoważnym powodem jego odrzucenia, jest z pewnością chęć schudnięcia czyli dieta redukcyjna. Eliminacja wskazana jest definitywnie przy celiakii oraz stwierdzonych nietolerancjach i alergiach pokarmowych.

Jak poznać produkt bezglutenowy?

zdrowe produkty bezglutenowe - cena

Oprócz samych zbóż, które zawierają gluten z natury, bardzo dużo produktów spożywczych na rynku, może być na skutek przetwarzania, zanieczyszczonych tym białkiem. Dlatego należy bardzo uważnie czytać etykiety na produktach, po które sięgamy. Bo o ile przy nietolerancji pokarmowej, odczujemy skutki mniej dotkliwie, o tyle chory na celiakię może już taki fakt odchorować bardzo poważnie. Gwarancją czystości produktu, jest symbol przekreślonego, zielonego kłosa na opakowaniu. Właśnie te zdrowe produkty bezglutenowe – cena jaką za nie płacimy, jest ceną naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Naturalnie bez glutenu występują:  warzywa, owoce, mięso i orzechy. Te produkty możemy jeść spokojnie i bez ograniczeń. Sprawa komplikuje się, jeśli chodzi o pieczywo czy makarony. Te na bazie mąk pszennej i żytniej odpadają. Musimy wybierać i używać zamienniki, które zostały wytworzone z kukurydzy, prosa, gryki, soczewicy, tapioki, amarantusa lub kilku jeszcze innych sproszkowanych ziaren roślinnych, które możemy użyć w zastępstwie pszenicy. Możemy sami tworzyć mieszanki mąk, z których będziemy wypiekać chleb, możemy skorzystać z tych gotowych, jak i zakupić gotowy do spożycia, upieczony chleb.

Prowadzenie kuchni bezglutenowej wymaga sporo zaangażowania, pomysłowości i zachodu. Dobrze zaopatrzony sklep ze zdrową żywnością, sprawdzony producent produktów bezglutenowych, są niezbędnym i nieocenionym wsparciem w naszej diecie i walce o nasze zdrowie i lepszy komfort życia.