Zastosowanie powłok ogniochronnych

W trakcie pożaru nic ani nikt nie jest bezpieczny, ponieważ ogień może pochłonąć każdy materiał. Różnica polega jedynie na tym, że jedne materiały szybciej ulegają, a inne mogą stawiać opór przez jakiś czas, co stanowi ich zaletę.

Po co stosuje powłokę ogniochronną?

powłoki ogniochronneW budownictwie dużą wagę przywiązuje się do wszelkiego rodzaju zabezpieczeń konstrukcji, które mają na celu jej ochronę w sytuacji pożaru. Większość z nich montuje się już na etapie budowy, ale sporą ich część można zainstalować w dowolnym momencie. Przede wszystkim dzielą się one na czynne i bierne, które zawsze najlepiej stosować jednocześnie, bo tylko wtedy mamy zapewniony najlepszy efekt. Do czynnych zalicza się przeróżne czujniki sygnalizujące zawczasu o pojawiającym się zagrożeniu, czyli mogą to być czujniki dymu, ognia, temperatury czy alarmy. Natomiast do biernych zabezpieczeń zaliczane są powłoki ogniochronne czy specjalne płyty, którymi obudowuje się stalowe elementy konstrukcji. Do powłok ogniochronnych zalicza się specjalne farby pęczniejące, które nanosi się na stal w ramach jednej z trzech zapraw malarskich. Jest to skuteczny sposób na odizolowanie stali od bezpośredniego działania ognia, przez co zostaje odciągnięty w czasie moment krytyczny, który następuje po przekroczeniu około pięciuset pięćdziesięciu stopni Celsjusza. W takiej temperaturze stal zaczyna tracić swoje właściwości i może się wyginać, co z kolei grozi zawaleniem konstrukcji. Ogniochronne powłoki przeważnie nanosi się metodą natryskową.

W taki sposób najczęściej zabezpiecza się konstrukcje stalowe i drewniane, ponieważ są one najmniej odporne na działanie wysokich temperatur występujących podczas pożaru. Są one inwestycją w bezpieczeństwo ludzi znajdujących się wewnątrz budynku.