Zagrraniczna kolizja drogowa

 

Kolizja to zdarzenie drogowe w skutek, którego dwa lub więcej pojazdów zderzyło się ze sobą. Powodując szkody na samochodach, natomiast obrażenia poniesione przez ludzi są znikome, niewielki bądź nie ma ich wcale czyli nie wymagają leczenie szpitalnego. Sprawca zazwyczaj zostaje ukarany mandatem karnym i sprawa zostaję zakończona nie inaczej wygląda sprawa za granicą.

Co zrobić w przypadku kolizji za granicą?

kolizja za granicąKolizja za granicą zdarza się bardzo często, należy wówczas powiadomić o wszystkim odpowiednie organy takie jak policja, straż, pogotowie ratunkowe. Zarówno będąc sprawcą jak i poszkodowanym w wypadku, należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia aby nikt więcej nie został już poszkodowany. Policja, która przyjedzie na miejsce przeprowadzi oględziny oraz zdecyduję, kto jest winny i osoba winna zostanie ukarana mandatem, którego oczywiście może nie przyjąć. W przypadku, gdy to my jesteśmy sprawcą kolizji za granicą i otrzymujemy mandat karny, jest on gotówkowy, płatny na miejscu, dlatego warto być zawsze zabezpieczonym. Podpisujemy tylko to co rozumiemy, jeżeli nie wiemy co mamy podpisać przysługuję nam prawo do tłumacza i bez jego obecności nie musimy nic podpisywać. Kolejnym krokiem jest wymiana danych ubezpieczenia pomiędzy sprawcą a poszkodowanym, jeżeli jesteśmy sprawcą musimy udostępnić dane swojej polisy jak i dane osobowe poszkodowanemu, który z naszego ubezpieczenia będzie dokonywał napraw. Tak samo sytuacja wygląda w drugą stronę, gdy to my jesteśmy poszkodowani. Należy zabrać od policjanta, dokument potwierdzający przebieg zdarzenia, który może nam się w przyszłości jeszcze przydać. Gdy wszystko to zostało załatwione dalsze czynności zależą od sprawności pojazdu, czy oddajemy auto do mechanika, czy potrzebna jest laweta, czy chcemy samochód zastępczy. Tutaj sytuacja wygląda, jak w Polsce.

Aby doprowadzić do kolizji lub być jej uczestnikiem, wystarczy moment nie uwagi. Może być to nasz moment nie uwagi lub innego kierowcy, często wystarczy ułamek sekundy. Dlatego dobrze jest mieć wiedzę na temat jak postępować w takiej sytuacji.