Układy wentylacyjne we współczesnym budownictwie

Na świecie wiele się zmienia, zwłaszcza w technologii, która coraz bardziej napędza nasze życie. To co kiedyś było uznawane za nowoczesne, obecnie jest już tylko wspomnieniem starej technologii. Podobnie jest w budownictwie, gdzie stare technologie co kilka lat zastępują nowe. Dobrym przykładem jest wentylacja wewnątrz budynku.

Nowoczesne centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła w domu

nowoczesna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepłaW przepisach budowlanych, które obecnie możemy już znaleźć tylko w archiwach możemy wyczytać wymagania odnośnie wentylacji. W tamtych czasach wystarczyło mieć tylko otwory wentylacyjne w niektórych pomieszczeniach, które muszą być zakratowane i mieć odpowiednie przekroje. Nie były to zbyt wygórowane wymagania, jeśli się spojrzy na to co jest teraz. Obecne instalacje do wentylacji budynków to już systemy z prawdziwego zdarzenia, sterowane automatycznie i wykorzystujące najnowsze zdobycze techniki. Taka nowoczesna centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła składa się z wielu urządzeń, które ostatecznie tworzą instalacje. We współczesnym świecie, w dziedzinie wentylacji, stawia się na wydajność i ekologie. Wentylacja jest przeważnie mechaniczna, a nie grawitacyjna, przez co unika się problemów z jej działaniem, zwłaszcza zimą. Osiąga się to poprzez zastosowanie elektrycznie napędzanych wentylatorów wymuszających obieg powietrza. W takiej wentylacji nie traci się także nadmiaru ciepła z budynku, przez co oszczędza się na ogrzewaniu.

Ideą powstania nowoczesnych instalacji z odzyskiem była ekologia. Przez zwykła wentylację, wraz z powietrzem ucieka także dużo ciepła. Tą różnicę cieplną musi pokryć centralne ogrzewanie, przez co używa więcej paliwa. W instalacjach z odzyskiem ciepło nie wydostaje się wraz ze zużytym powietrzem, tylko pozostaje w wewnętrznym obiegu.