Trwała elewacja z desek

Nowoczesne budynki utrzymane są najczęściej w stonowanej bieli i szarościach, co z kolei doskonale współgra z drewnianymi elementami. Drewno w takim projekcie będzie nadawało przytulności i wizualnie ociepli wygląd budynku. Czy jednak warto postawić na elewację z naturalnego drewna?

Deski naturalne a drewnopodobne

elewacje drewnopodobneDrewno to budulec wykorzystywany zarówno w środku, jak i na zewnątrz budynków. Jest zdecydowanie ponadczasowe i doskonale sprawdza się w różnych aranżacjach. Jednak drewniane deski wystawione na działanie wody i wilgoci z czasem będą niszczeć, jeśli nie będą regularnie impregnowane. Nawet te solidne rodzaje drewna, jak gatunki szlachetne czy egzotyczne wymagają odpowiedniej konserwacji, aby utrzymały swoje właściwości i atrakcyjny wygląd elewacji przez kolejne lata. Jeśli zatem marzymy o elewacji z elementami drewna (częściowo lub w całości) warto rozważyć elewacje drewnopodobne. Na rynku znajdziemy bardzo szeroki wybór produktów, które doskonale imitują drewniane deski, świetnie się prezentują, a jednocześnie są pozbawione wad materiału naturalnego. Elewacje drewnopodobne stanowią najczęściej produkty, które są mieszankami materiałów naturalnych (włókien celulozowych) oraz tworzyw sztucznych. Dodatek tworzywa sztucznego zapewnia deskom trwałość i odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, wodę, wilgoć, czy nawet działanie szkodników (gryzoni czy owadów). Przykładem takich desek mogą być deski z kompozytu czy włóknocementu, które gwarantują nie tylko trwałość, ale także bogatą gamę kolorystyczną.

Imitację drewna na elewacji można wykonać na wiele sposobów, a jedyną wadą może być powtarzalność wzorów. Jednak i w tym przypadku istnieje proste rozwiązanie. Wystarczy kłaść deski z delikatnym przesunięciem, lub też odwracać co drugi rząd do góry nogami.