Skuteczne ustawienia systemowe

W dzisiejszych czasach żyjemy pod ogromną presją, którą wywiera na nas pędzący do przodu świat. Staramy się być jak najlepsi w pracy, pragniemy być idealnymi paniami domu, matkami, a także doskonałymi kierownikami, partnerami, rodzicami, czy też przyjaciółmi. To wszystko sprawia, że wydaje nam się, iż nasze problemy narastają. Na szczęście nic bardziej mylnego.

Leczenie za pomocą terapii systemowej Berta Hellingera

ustawienia hellingerowskieTakie wrażenie ma wiele osób, a najskuteczniejszym sposobem na wyjście z niego jest terapia. Większość w nas uważa, że jedyną skuteczną formą terapii jest oczywiście konsultacja z psychologiem lub psychoterapeutą. Taka terapia ma jednak to do siebie, że na efekty pracy trzeba długo czekać. Zdarza się nawet, że po pierwszej sesji czujemy się gorzej, niż przed nią. W takich chwilach dobrze jest skorzystać więc z terapii, która daje szybsze efekty. Taką terapią są ustawienia hellingerowskie, czyli nowa forma terapii grupowej, która pozwoli nam na uzyskanie szybkich i zaskakujących rezultatów. Terapia ta jest rodzajem terapii grupowej, w której wszyscy członkowie uczestniczą. Wcielają się oni w role poszczególnych członków naszej rodziny, a następnie prowadzący terapię rozpoczyna ustawianie ich w przestrzeni tak, aby symbolizowało to relacje, jakie panują pomiędzy poszczególnymi bliskimi. Warto jest wiedzieć, że taka forma terapii narodziła się na początku dwudziestego wieku, na podstawie teorii Berta Hellingera, od której zyskała nazwę.

Stwierdził on, że wszystkie nasze problemy wynikają z nieprawidłowych, zaburzonych lub też zerwanych całkowicie więzi rodzinnych. Naprawa więc tych relacji pozwoli nam na rozwiązanie naszych problemów, spojrzenie na nie z innej perspektywy i okaże się, że kłopoty, które wydawały nam się ogromną przeszkodą, są jedynie niewielkim problemem.