Skuteczna terapia alkoholowa

 

Alkohol legalnie można spożywać i kupować od osiemnastego roku i wiele osób właśnie tak wcześnie zaczyna przygodę z trunkiem. Dla niektórych osób może się to skończyć poważnym uzależnieniem, jeżeli nie będą kontrolować spożywanej jego ilości.

Jak wyglądają terapie alkoholowe?

terapia alkoholowaAlkoholicy jednakowo twierdzą, że nie mają kłopotu z alkoholem, ponieważ często nawet nie czują, kiedy są pod jego wpływem. Żeby wyleczyć się z nałogu, trzeba go samodzielnie zauważyć i chcieć go pokonać, gdyż zmuszenie kogoś do leczenia, może wywołać odwrotny skutek. Terapia alkoholowa jest kierowana do osób, które chcą z własnej woli wyleczyć się z uzależnienia. Alkohol jest bardzo podstępny, ponieważ osoby pijące go w nadmiarze nie są w stanie wyczuć cienkiej granicy pomiędzy okazjonalnym piciem, a systematycznym spożywaniem go przy każdej okazji. Terapia zaczyna się od obowiązkowego oczyszczenia organizmu z wszelkich toksyn i pozostałości alkoholowych. Po tym etapie często następują pierwsze symptomy związane z odstawieniem alkoholu, które się objawiają drżeniem rąk, bólami brzucha, głowy, czy ogólnym rozdrażnieniem i brakiem chęci do życia. To najcięższy etap w trakcie terapii, po którym następuje właściwa część leczenia, w którym biorą udział psycholodzy. Alkoholizm jest chorobą, która wywiera ogromny wpływ na całe życie i uzależnia nie tylko psychicznie, ale także fizycznie. Zajęcia w trakcie terapii są prowadzone indywidualnie i grupowo. Czas trwania terapii to najczęściej kilka miesięcy, po których leczenie kontynuuje się w domu.

Walka z alkoholizmem nie kończy się na terapii, ponieważ pokusy towarzyszą nam każdego dnia. Trzeba już do końca życia się pilnować, ponieważ zawsze można wrócić do nałogu. W Polsce znajdują się ośrodki leczenia alkoholizmu płatne i refundowane.