Sidemount czy zwykłe nurkowanie i czy kusza podwodna będzie nam potrzebna?

Ostatnio popularne jest nurkowanie w Anglii i USA zwane diving. Coraz bardziej znana konfiguracją jest sidemount czyli konfiguracja boczna. Czy jest ona lepsza od zwykłej klasycznej konfiguracji? Ja osobiście uważam, że tak. Dlaczego/ Pomimo, że do jednego i do drugiego potrzebujemy takiego samego sprzętu to jednak sidemount ma lepsze ułożenie butli.

Czy warto inwestować w kuszę podwodną?

kusza podwodnaButle w sidemount ułożone są wzdłuż ciała pomimo pod pachami. Daje to łatwiejszy dostęp do zaworów czyli możemy szybciej reagować w sytuacjach kryzysowych. Różnica tez na korzyść sidemount jest uprząż do sidemount, która pozwala na lepsze utrzymanie przy sobie butli. Jest to bardzo wygodne podczas pokonywania przeszkód ponieważ dzięki temu możemy je łatwością pokonać. Taka uprząż pozwala też utrzymać większa stabilność podczas gdy dedykowane uprzęże ze skrzydłami takiej możliwości nie dają. Do nurkowania (każdego) potrzebujemy skafandra znanego tez jako jacket nurkowy. Nie ma do sidemount jakiegoś specjalnego dedykowanego ubieramy po prostu ten sam, który jest potrzebny do zwykłego nurkowania. Dodatkowo warto mieć urządzenia pomiarowe takie jak chociażby kompas po to aby się nie zgubić w głębinach. To właśnie ten kompas może uratować nam życie. Ważne jest też aby i w jednej i w drugiej konfiguracji nie zapomnieć o kursie. Jest to ważne ponieważ przy rożnych konfiguracjach różnie się trzeba zachować podczas sytuacji kryzysowych. Do obydwu konfiguracji potrzebne są też buty nurkowe ponieważ nie założymy płetwy na goła stopę gdyż jest to niewygodne. Dla kolekcjonerów polecam sprzęt specjalistyczny taki jak kusza podwodna, która może nam nawet życie uratować (przed żarłaczem nas nie obroni, ale zawsze można odwrócić jego uwagę.

Jak widać pomimo, ze nie jest młodą konfiguracją to sidemount ma bardzo duże wzięcie ponieważ jest o wiele fajniejszy i bezpieczniejszy dzięki ułożeniu butli.