Różne nawozy wapienne

Prowadząc uprawę, domową albo profesjonalną, musimy wiedzieć, iż poza nawadnianiem, profilaktyką przeciw szkodnikom oraz chorobom równie istotne jest regularne sprawdzanie pH gleby. W ten sposób możemy uniknąć zakwaszenia gleby, a gdy występuje powinniśmy skorzystać z odpowiedniego nawozu wapiennego. W ten sposób plon będzie obfity.

Najlepsze nawozy do upraw roślinnych

nawóz wapniowyGdy mamy uprawę rolną albo ogródek przy naszym domu chcemy, aby plony był jak najlepsze. Dlatego odpowiednio pielęgnujemy glebę, nawadniamy ją, a także zapobiegamy szkodnikom oraz chorobom. Warto też regularnie kontrolować odczyny pH z pomocą mierników chemicznych albo elektrycznych, które dostaniemy w sklepach ogrodniczych. Gdy mamy odczyn kwaśny niezbędny będzie nawóz wapniowy, który ureguluje ten poziom. Oczywiście, istotna jest też dawka nawozu, ponieważ zbyt duża również nie będzie odpowiednia. W związku z tym zanim zaczniemy nawozić podłoże skontrolujmy ponownie pH gleby. Gdy mamy uprawę profesjonalną warto zaopatrzyć się w wapno tlenkowe, na przykład wapno palone. W przypadku domowej uprawy wystarczyć będzie wapno węglanowe, które bardzo często występuje jako wapno dolomitowe, wapniak rolniczy mielony albo mączka posodowa. Tutaj należy dbać o regularne nawożenie. Mimo to w obydwu tych opcjach bardzo ważne jest to, abyśmy nawozili jedynie w okresie po wegetacji, czyli późnym latem albo jesienią. To jest najlepsza pora na stosowanie nawozów wapiennych.

Aby mieć zdrową i wysoką uprawę musimy zastosować szereg usprawnień. Mimo to najważniejszy jest odczyn gleby. Musi być obojętny albo lekko alkaliczny, aby wzrost był jak najbardziej poprawny. Aby unormować pH podłoża stosuje się odpowiednie dawki nawozów wapiennych, które dajemy jedynie po wegetacji roślin.