Rozdzielnica elektryczna – urządzenie na budowę

Zadaniem rozdzielnicy elektrycznej jest rozdział i przesyłanie energii pomiędzy obwodami i podsystemami. Jest to niezbędny element wykorzystywany w sieci. Są one wykorzystywane zarówno w niewielkich pomieszczeniach mieszkalnych jak i w zakładach przemysłowych. To właśnie miejsce zastosowania decyduje jaką postać przyjmie dane urządzenie. Dziś nieco bliżej przyjrzymy się modelom przenośnym. 

Zastosowanie przenośnej rozdzielnicy elektrycznej 

przenośna rozdzielnica elektrycznaSama przenośna rozdzielnica elektryczna swoje zastosowanie w głównej mierze odnajduje na placach budowy. Jej szerokie wykorzystanie determinowane jest w głównej mierze możliwościami, które oferuje. Została bowiem wyposażona w gniazdka elektryczne, do których możemy podpiąć różnego rodzaju urządzenia. Jest to niezwykle przydatna funkcja zarówno na placach budowy, jak i podczas imprez plenerowych, gdzie nie mamy dostępu do źródła energii elektrycznej. Z wyglądu rozdzielnica elektryczna przypomina skrzynkę. Wykonana jest z trwałego materiału, odpornego na uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej jest nim stalowa blacha. Ważne jest, aby materiał zabezpieczał znajdujące się wewnątrz obwody przed zapyleniem, wilgocią, uszkodzeniami mechanicznymi czy innym szkodliwym działaniem. Ważne jest również, aby rozdzielnica została wyposażona dodatkowo w wyłącznik. Dzięki niemu w razie awarii możemy natychmiast odciąć dopływ prądu. Wewnątrz urządzenia umieszczone są aparaty rozdzielcze, których zadaniem jest zabezpieczenie i odseparowanie obwodów elektrycznych. 

Wśród rozdzielnic elektrycznych możemy wyróżnić wiele podziałów. Modele przenośne jasno wskazują, że możliwość przemieszczania jest jednym z wielu kryteriów. Taka funkcja daje nam wiele możliwości, pozwalając na wykorzystanie urządzenia w wielu warunkach, szczególnie na placach budowy.