Rodzaje kominków dachowych

Sprawna wentylacja w domu to podstawowy parametr odpowiedzialny za komfort użytkowania budynku. Jeśli wentylacja nie pozwoli nam na swobodne pozbywanie się wilgoci z pomieszczeń, w krótkim czasie będziemy mieli do czynienia z grzybem i pleśnią, co niestety stanowi zagrożenie dla zdrowia mieszkańców.

Funkcja kominka wentylacyjnego i odpowietrzającego

kominki wentylacyjne ocieplonePodczas budowy domu już na wstępie warto zaplanować sprawnie działającą wentylację pomieszczeń. Późniejsze naprawy czy usprawnienia będą niestety kosztowne, a czasem nieskuteczne. Jeśli więc zastanawiasz się, czy kominek wentylacyjny jest Ci potrzebny, odpowiedź brzmi: tak, taki kominek jest niezbędnym wyposażeniem każdego budynku. Pamiętajmy jednak, aby nie mylić pojęć. Kominek wentylacyjny nie ma nic wspólnego z kominkiem odprowadzającym dym ze spalania drewna czy węgla. Jest to integralna część składowa wentylacji domu i jego głównym zadaniem jest wyprowadzania z pomieszczeń pary wodnej tak, aby nie skraplała się na ścianach czy oknach. Jeśli nasza wentylacja nie działa wystarczająco dobrze, możemy zauważyć na ścianach, najczęściej w okolicach okien, spływające krople wilgoci, która z czasem zamieni się w grzyb. Jeśli mowa o kominkach dachowych, możemy spotkać się z podziałem na kominki wentylacyjne oraz kominki odpowietrzające. Te pierwsze służą, jak sama nazwa wskazuje, do skutecznej wentylacji pomieszczeń. Drugie natomiast to kominki służące do wyrównywania ciśnienia w kanalizacji. Jeśli taki kominek nie działa sprawnie, nieprzyjemny zapach z kanalizacji może cofać się do mieszkania, co będzie stanowiło nieprzyjemny problem. Wśród kominków wentylacyjnych na specjalne miejsce zasługują także kominki wentylacyjne ocieplone oraz obrotowe. Te drugie posiadają system napędzający, który ułatwia cyrkulację powietrza.

Pamiętajmy, że kominek wentylacyjny i odpowietrzający to nie to samo i nie mogą być stosowane zamiennie. Pierwszy wymaga minimalnej średnicy 15 cm, drugiemu natomiast wystarczy 10 cm. Ponadto są różnie zakończone. Równie ważny co wybór odpowiedniego kominka, jest jego prawidłowy montaż, który pozwoli uniknąć problemów i umożliwi pracę zgodnie z przeznaczeniem.