Przedszkole dla dzieci czy szkoła?

W ostatnich latach politycy wszystkich partii byli bardzo zainteresowani sprawą posyłania dzieci po szkole.Przedszkole dla dzieci jest wszędzie.

Przedszkole dla dzieci musi być zabawne.

PrzedszkoleDyskusje odbywały się na temat tego, czy należy do niej posyłać już dzieci sześcioletnie czy siedmioletnie jak do tej pory. Wielu ekspertów, nauczycieli, wychowawców przedszkolnych z Bydgoszczy, jak i samych rodziców zabierało głos w tej sprawie. Jedni powoływali się na ekspertyzy mówiące, że wczesne zaczęcie edukacji to wcześniejsze wejście an rynek pracy, co będzie bardzo korzystne dla przyszłych pokoleń. Drudzy twierdzili, że w trosce o dobro dzieci nie powinniśmy im skracać dzieciństwa, pozwolić się bawić, a na naukę przyjdzie czas. W efekcie tego przedszkole dla dzieci i szkoła nie wiedziały co robić i w pierwszej klasie mieliśmy dzieci z dwóch roczników. Niektórzy starali się nawet uzyskać zaświadczenie, ze ich dzieci nie są gotowe na pójście do szkoły, więc przedszkole to dla nich jedyna alternatywa. Która opcja jest najlepsza? Czy dla dzieci to wielka różnica, czy zaczną naukę w tym czy w następnym roku? Raczej nie. Dzieci, które gorzej sobie radzę prędzej czy później musiałyby się podciągnąć w nauce, a ci lepsi musieliby się kiedyś dostosować do większości. W przeszłości też zdarzały się przypadki, że dzieci zaczynały wcześniej naukę i nikt nie robił z tego problemu. Dopiero rządowe rozporządzenie rozpoczęło dyskusję na ten temat.

Być może najlepszym rozwiązaniem byłoby dać wybór rodzicom, czy wolą przedszkole dla dzieci czy szkołę. To by znaczyło, że odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, więc wszelkie zastrzeżenia mogą mieć do siebie.