Produkcja bloczków betonowych

Jeszcze nie tak dawno temu, produkcją betonowych, lub żużlowych bloczków – popularnie zwanych pustakami – zajmował się sam budowniczy. Jeśli ktoś chciał zbudować jakiś budynek (dom, garaż czy budynek o innym, użytkowym przeznaczeniu), załatwiał sobie formy (lub również sam je robił), które zalewał odpowiednią mieszaniną z której to mieszaniny powstawał budowlany pustak.

Dziś jest o wiele łatwiej

wibroprasyDziś nie trzeba się męczyć przy ustalaniu odpowiedniej gęstości danego bloczka. Robią to za nas maszyny, a same bloczki o różnych składnikach są dostępne wszem i wobec. Wystarczy iść do sklepu (składu budowlanego) i mieć gotówkę. Reszta dokona się sama, a zamówienie szybko pojawi się na naszym placu budowy. Proste? Oczywiście, proste i wygodne. A poza tym zupełnie bezstresowe. Idziemy, płacimy, a na koniec pokazujemy palcem, gdzie należy złożyć towar. Tyle odbiorca, a producent? Producent betonowych bloczków, krawężników, kostki brukowej czy innego rodzaju materiałów przeznaczonych do budowy o różnym przeznaczeniu, posiada odpowiednie maszyny, które zajmują się całą produkcją. Są to m.in. wibroprasy, które mają za zadanie prawidłowe zagęszczenie masy betonowej w formach. Wibrują one z odpowiednią częstotliwością, oraz siłą wymuszającą. Na ostatnim etapie produkcji, taka maszyna dociska (doprasowuje) materiał do formy. Wszystko jest sterowane automatycznie, a maszyny bardzo łatwo się kontroluje podczas ich pracy.

Wibropras to nie wszystko. Posiada on urządzenia towarzyszące mu w pracy, jak podajniki, węże wznoszące, wózki obsługi itp. Dziś nie trzeba samemu męczyć się z własną produkcją pustaków, czy innych przedmiotów służących do jakiejkolwiek budowy. Można uznać, że dziś jest o wiele łatwiej budować własny dom, niż jeszcze kilkadziesiąt lat temu.