Praktyczne uzdatnianie wody w domu

Podczas planowania budowy domu jednym z podstawowych elementów jest zaplanowanie wszystkich instalacji. Do podstawowych instalacji w każdym gospodarstwie domowym należy instalacja wodna. Jej zaplanowanie zależne jest przede wszystkim od sposobu zaopatrywania się w wodę. Niewykluczone, że konieczne będzie uzdatnianie wody na własną rękę.

Jak zaplanować stację uzdatniania wody?

stacja uzdatniania wodyW wodę możemy zaopatrywać się w miejscowych wodociągach, lub też czerpać ją z własnego ujęcia czyli ze studni na działce. Te dwie odmienne sytuacje wymagają innego podejścia do sposobu uzdatniania wody. Woda z wodociągów jest już przygotowana do użytku i posiada bezpieczne dla zdrowia parametry. Choć nie zawsze parametry te są idealne dla użytkownika, ponieważ bardzo często woda z wodociągów jest wodą bogatą w wapń i magnez, czyli woda twardą. Jeśli nie chcemy się narazić na niepotrzebne koszty napraw awarii sprzętów pralniczych i grzewczych spowodowanych twardą wodą, warto zastosować zmiękczacz. Można zmiękczać wodę bezpośrednio przy jednym punkcie poboru, lub też zastosować zmiękczacz na instalację wchodzącą do budynku. Jeśli natomiast czerpiemy wodę ze studni, konieczne będzie jej filtrowanie i uzdatnianie we własnym zakresie. Tutaj przyda się stacja uzdatniania wody, która pomieści wszystkie rodzaje filtrów, jakie będą konieczne, aby woda osiągnęła pożądane parametry. Nie jest to urządzenie małe, czasem może okazać się, że konieczne jest zastosowanie więcej niż jednej kolumny filtracyjnej, dlatego warto przeznaczyć na to odpowiednią przestrzeń. Stacja uzdatniania wody wymaga do pracy dodatniej temperatury przez cały rok. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ temperatura bliska zeru może spowodować awarię urządzenia.

Najlepszym miejscem dla tego typu urządzenia będzie pomieszczenie gospodarcze lub kotłownia, jak najbliżej miejsca wejścia instalacji wodnej do budynku. W pomieszczeniu musi być gniazdko z prądem oraz studzienka odpływowa lub inna możliwość odprowadzania popłuczyn z płukania złoża filtracyjnego. Warto również zostawić sobie swobodę ruchów przy stacji, dla wygody np. podczas kontroli ilości roztworu regeneracyjnego.