Pracując ze studentami, może być miło

W Bydgoszczy, w Myślęcinku postanowiłam moim studentom zrobić szkolenie z meteorologii. W tym celu zabrałam z zakładu klimatologii niezbędne instrumenty. Mijając salon optyczny przypomniało mi się, że zapomniałam zabrać ze strychu heliograf. Heliograf jest urządzeniem meteorologicznym, które bada czas usłonecznienia w ciągu dnia.

Wykonuje badanie wzroku

badanie wzrokuWygląda, jak szklana kula, która skupia światło słoneczne i wypala zamontowany kawałek papieru. Proces ten zna doskonale optyk, który specjalizuje się w takiej usłudze jak badanie wzroku na terenie Bydgoszczy. Będąc na miejscu, studenci pomogli mi rozpakować wszystkie potrzebne przedmioty. Przy okazji poznałam trochę moich uczniów i ich plany. Dowiedziałam się, że jeden z nich pracuje w sklepie komputerowym, natomiast drugi w telemarketingu. Ojciec jednej studentki, to okulista dziecięcy. Dobrze jest wiedzieć, ponieważ będę potrzebowała wkótce się wybrać z moim synem. Syn mój ma bardzo słaby wzrok i istnieje podejrzenie, że ma astygmatyzm. Poradnia okulistyczna w moim mieście nie należy do najlepszych, więc wybiorę się do ojca mojej studentki. Będąc na takich badaniach terenowych uczysz nie tylko zasad działania poszczególnych instrumentów meteorologicznych, ale także fizyki atmosfery.

Konieczne jest to, aby ćwiczenia takie trwały przez całą dobę, ponieważ dzięki temu widać dobowy przebieg poszczególnych elementów meteorologicznych. Na wykresach widać, jak zmienia się temperatura powietrzna, a wilgotność powietrza rośnie nocą. Badania wspominam bardzo dobrze,a okulista dziecięcy, do którego poszłam z moim synem, jest jednym z moich ulubionych lekarzy.