Pomiar czasu a biathlon

Biathlon jest specyficznym rodzajem zimowej dyscypliny sportowej, ponieważ łączy on w sobie dwie dyscypliny : biegi narciarskiej i strzelanie. Zawodnicy startujący w zawodach biathlonowych biegną od sześciu do dwudziestu kilometrów (różnice są między juniorami i zawodowcami, jak również między kobietami i mężczyznami).

Pomiar czasu nie decyduje o zwycięstwie

pomiar czasuDo tego od dwóch do czterech razy strzelają na wyznaczonych stanowiskach. Liczy się zatem nie tylko szybkość i technika biegania, a więc kondycja fizyczna, siła mięśni. Trzeba być także bardzo dobrym strzelcem, być skupionym, dobrze trafiać do celu. Nie mniej jednak w ostatecznym rozrachunku najbardziej liczą się pomiary czasu. Trzeba wiedzieć kto przybiegł najszybciej. Później dolicza się jedynie karny czas za nietrafione strzały, lub też każe się zawodnikowi robić małe karne okrążenie. Zatem jak widać umiejętności w strzelaniu są również bardzo ważne w zawodach biathlonowych. Może się przecież okazać, ze elektroniczny pomiar czasu wskaże, ze wygrała osoba X, a po doliczeniu jej dodatkowych minut kary okaże się, ze lepsza była osoba Y. Zatem pomiar czasu na zawodach w biegach narciarskich nie jest jedynym wyznacznikiem zwycięzcy. Ma to swoje dobre i złe strony. Osoby dobrze biegające, ale za to słabo strzelające nie będą miały możliwości wygrania takich zawodów.

Dodatkowa minuta doliczona to bardzo dużo, biorąc pod uwagę, iż pomiar czasu wskazuje różnice setnych sekund między poszczególnymi zawodnikami. Dlatego też dobrze jest znać dokładne zasady organizowania tego typu zawodów i jak przyznawane są zwycięskie miejsca medalowe. To bardzo ważne znać wszystko.