Na czym polega migracja do chmury?

Chmura to pojęcie typowo informatyczne, które określa przestrzeń wirtualna umiejscowiona na bliżej nie zlokalizowanym serwerze. Mamy do niego dostęp poprzez sieć internetową za pomocą dostępnych narzędzi, dzięki którym możemy uzyskać autoryzację dostępu do takiego miejsca. Jakie są zalety takiej chmury w stosunku do tradycyjnego przechowywania danych na dysku?

Wiele firm podjęło już decyzję o migracji do chmury

migracja do chmuryMiejsce na dysku, który znajduje się na serwerze zewnętrznym jest praktycznie ograniczone tylko naszymi możliwościami finansowymi i pojemnością serwerów, która jest naprawdę duża. Wykupując któryś abonament możemy mieć dostęp do przestrzeni dyskowej, na której możemy przechowywać nasze dokumenty. Dostęp do takiej przestrzeni ma każdy komu udostępnimy do niej klucz autoryzacyjny. Dzięki temu nie musimy już wysyłać plików za pomocą poczty e-mail lub poprzez urządzenia magazynujące. Wystarczy tylko udostępnić taki plik w sieci odpowiedniej osobie. Dane w chmurach są także odpowiednio archiwizowane, dlatego nie straszne jest dla nas pomyłkowe skasowanie danych lub uszkodzenie dysku. To i możliwość dostępu do tych danych z każdego miejsca na ziemi bez względu na sprzęt jaki posiadamy powoduje, że migracja do chmury jest bardzo popularna. Wiele firm w ten sposób chce mieć przechowywane swoje dane i dlatego przenoszą do internetu znaczną część swoich zasobów. Nie trzeba już kupować dysków o dużej pojemności, gdyż takie mamy dostępne wirtualnie.

Jeszcze niedawno, główną przeszkodą, jeśli chodzi o chmury była mała prędkość przesyłu danych w internecie. Dzisiaj, gdy niemal każdy ma dostęp do ultraszybkiego internetu ten problem został zażegnany. Praca na wirtualnych dyskach jest tak samo komfortowa i szybka, jak w przypadku dysków wewnętrznych.