Mazury – jaki jacht wybrać?

Mazury są świetnym miejscem do wypoczynku i rozrywki. Planując wyjazd w te okolice trzeba chociaż raz popłynąć jachtem! Jaką łódź wybrać i czym się kierować, żeby wyjazd pozostał w naszej pamięci jako miłe wspomnienie? W większości miejsc wybór jest naprawdę duży.

Z uprawnieniami czy bez?

czarter jachtów bez uprawnieńPierwszym pytaniem, na jakie musimy sobie odpowiedzieć przed rezerwacją jachtu jest to, czy mamy patent żeglarza lub sternika jachtowego – posiadając takie dokumenty nie mamy ograniczeń w kwestii wyboru łodzi. Wystarczy, że jedna osoba z ekipy posiada uprawnienia żeglarza lub sternika – na jej nazwisko rezerwuje się jacht. Na krótkie – kilkugodzinne lub jednodniowe wypady kończące się powrotem do portu, z którego czarterowaliśmy jacht – najlepiej wynająć niewielką łódź bez kabiny. Jest tańsza i mniej wymagająca pod względem umiejętności. Dłuższe, kilkudniowe lub kilkutygodniowe pływanie wymaga już większej łodzi wyposażonej w kabinę. W zależności od liczby osób, możemy wybrać model 600, 750 lub 800 – jest to sposób oznaczania długości łodzi. Jednak nie tylko osoby posiadające uprawnienia mogą pływać po mazurskich jeziorach – dostępny jest również czarter jachtów bez uprawnień. Co ciekawe, oferta firm czarterujących tego typu sprzęt jest podobnie – o ile nie bardziej – bogata od propozycji dla osób posiadających odpowiednie dokumenty. Wybór wśród tego typu łodzi jest bardzo szeroki ze względu na popularność tego typu rozrywki. Wynajmując jacht bez uprawnień, mamy wybór sprzętu o zróżnicowanej wielkości i standardzie. To sprawia, że nie musimy zaprzątać sobie głowy jakimikolwiek formalnościami i cieszyć się pięknymi mazurskimi jeziorami i wspaniałą przyrodą bez ograniczeń.

Planując wyjazd na Mazury, należy przemyśleć – i najlepiej od razu zarezerwować – jaki jacht będzie dla nas odpowiedni. Starzy wyjadacze z pewnością mają już swoje typy. Osoby początkujące powinny kierować się przewidywaną liczbą osób i komfortem, jaki daje łódź, którą planujemy czarterować.