Matematyczne zabawki Montessori rozwijające zdolności dzieci

Matematyka przekazywana dzieciom metodą Montessori jest wyjątkowo nowatorskim sposobem uczenia, które unika stresowania dzieci. Wydaje się, że matematyka musi być nudna i trudna, ponieważ opiera się na pojęciach abstrakcyjnych, które dla dzieci są trudno zrozumiałe. Dzieci odbierają świat sensualnie, dlatego przestawienie się na widzenie świata poprzez pojęcia abstrakcyjne jest jak uczenie się zupełnie nowego języka.

Wesołe początki naukowe z matematycznymi zabawkami Montessori

matematyczne zabawki MontessoriKażde dziecko przeżywa stres poznając podstawy matematyki w szkole. Tradycyjna szkoła próbuje przygotować młodego człowieka ucząc go podstaw matematyki na dodawaniu jabłek i gruszek, ale po krótkim wstępie natychmiast przechodzi do pojęć czysto abstrakcyjnych. Jednak matematyczne zabawki Montessori pozwalają ten moment przejścia zdecydowanie złagodzić, dzięki czemu dziecko nie będzie przeżywało dodatkowego stresu w pierwszym okresie szkolnym. Matematyczne zabawki Montessori są zawsze dostosowane do wieku dziecka, wykonane są zawsze z drewna w kolorach mających zawsze znaczenie, dzięki czemu dziecko uczy się konsekwencji. Najważniejsze jest przekonanie dziecka, że matematyka może być nauką ciekawą i przewidywalną. Pojęcia abstrakcyjne powinny być zapamiętywane przez kolory, czy kształty. W ten sposób młody człowiek rozwija się nie tylko w aspekcie racjonalnym i logicznym, ale potrafi do tego wykorzystać swoją prawą półkulę, czyli wyobraźnię. Uczenie pojęć analitycznych i abstrakcyjnych następuje przez wykorzystanie prawej półkuli odpowiadającej za emocje, przyjemności i wyobraźnię. Dzięki temu nauka nie jest nudna, łączy się z przyjemnymi przeżyciami i staje się niejako zabawą. Abstrakcyjne liczby mają znaczenie łącząc się z jakimiś emocjami, stają się dużo łatwiejsze do zapamiętania na bardzo długo. 

Matematyk nie musi być trudna, nudna i stresująca. Właśnie w tak młodym wieku, kiedy kształtuje się umysł dziecka, ogromne znaczenie ma nastawienie i brak lęku przed wyzwaniami. Jeśli w tym czasie dojdzie do jakiegoś złego doświadczenie związanego z umiejętnościami matematycznymi, będzie to miało swoje konsekwencje później. Warto więc pomóc swojemu dziecku rozwinąć wszystkie swoje umiejętności w pełni.