Klasyczny, czy centralny? Porównanie odkurzaczy

Pytanie o to czy lepsze jest wrogiem dobrego może stanowić zagadnienie na niejedną rozprawkę filozoficzną. Najczęściej oczywiście zależy to w głównej mierze od tego o co pytamy. Najbardziej problem ten dotyczy nowych wynalazków, albo po prostu lepszych wersji urządzeń używanych przez nas do tej pory, które mają swoich poprzedników zastąpić, albo przynajmniej stanowić wartościową alternatywę.

Który odkurzacz będzie lepszy?

odkurzacz centralnyW ciągu ostatnich dwudziestu lat coraz popularniejsze stają się w naszych domach, a nawet mieszkaniach, tak zwane odkurzacze centralne. Trudno na dziś przewidzieć czy w przyszłości całkowicie wyprą mobilne urządzenia sprzątające. Wiemy na pewno, że pomimo pełnienia podobnych funkcji znacznie różnią się od swoich ruchomych krewnych. Centralne odkurzacze to tak naprawdę całe instalacje montowane w ścianach, lub podłogach. Rury od centralnej jednostki prowadzą do gniazd montowanych w ścianach, do których podczas sprzątania podpinamy wąż. Mobilny odkurzacz musimy ciągnąć za sobą, a w wypadku centralnego, po prostu przenosimy wąż z rurą i ssawką w różne punkty domu. Centralne odkurzanie pozwala też na korzystanie z jednostek o większej mocy, zatem możemy liczyć na skuteczniejsze sprzątanie, chociaż przy tym też zużywamy więcej prądu. Ostatnim, choć nie najmniej ważnym elementem jest cena. Nie dostaniemy centralnego odkurzacza za mniej niż dwa tysiące złotych, a mówimy tu tylko o jednostce centralnej, nie o całej instalacji.

Jak widać, odkurzacz mobilny raczej nie może konkurować z centralnym pod względem wydajności, z samej swojej natury różni się od niego budową, ale też jest znacznie tańszy.

Czytaj więcej na: http://odkurzaj.eu