Jakie są zalety kominka wolnostojącego?

Koza to taki model pieca, który potrafi udawać kominek albo piec kaflowy. Może również mieć szybkę a także obudowę ceramiczną. Jest to instalacja przenośna, dlatego łatwiej możemy z niej zrezygnować jeśli nam się znudzi bądź możemy ją przestawić, gdy mamy więcej przewodów kominowych.

Zalety kominków wolnostojących

Pieckominek wolnostojący i komin to w skrócie kompletna instalacja, bez konieczności budowania cokołów pod wkład kominkowy czy obudowywania całości. Dodatkową zaletą kominka wolnostojącego jest to, że możemy posłuchać dźwięku trzaskającego ognia. Piec oddaje ciepło całą swoją powierzchnią, dlatego pomieszczenie bardzo szybko się nagrzewa. W zależności od jego konstrukcji oraz materiałów z jakich został wykonany można wydłużyć czas kumulowania oraz oddawania ciepła. Decydując się na zakup kozy warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów. Pierwszym z nich jest wylot spalin z pieca. Jego średnica nie może być większa niż przekrój przewodu kominowego w naszym budynku. Druga ważna kwestia to moc cieplna pieca, która powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia, w którym będzie się znajdował kominek wolnostojący. Oczywiście parametry mogą być mniejsze jeśli będziemy go używać tylko okazjonalnie a nie na co dzień. Warto również zwrócić uwagę na sprawność oraz czas spalania, ponieważ te parametry powiedzą nam jaka jest jego wydajność a to ma bezpośrednie przełożenie na koszt jego eksploatacji, gdyż z tej samej ilości drewna można uzyskać różną ilość ciepła.

Pod paleniskiem znajduje się popielnik czyli pojemnik na popiół, który powstaje podczas procesu spalania. Powinniśmy zwrócić uwagę na to w jaki sposób się go opróżnia, aby potem nie okazało się, że korzystanie z niego staje się przez to uciążliwe. Najwygodniejszy będzie więc wyjmowany pojemnik.