Jakie buty wybrać do biegania?

Profesjonalne uprawianie sportu wymaga nie tylko sprawności i kondycji, ale także odpowiedniego sprzętu. Pasja, która przeradza się w nasze główne zajęcie, powinna dawać nam maksimum przyjemności i możliwie najlepsze osiągnięcia. Szczególne znaczenie ma to w przypadku biegu krótkodystansowego, zwanego sprintem. Jakie buty powinniśmy wybrać, aby biegać jeszcze szybciej i lepiej?

Cechy butów z kolcami

kolce sprinterskieButy do biegania to bardzo rozległy i zróżnicowany temat. Wszystko zależy nie tylko od stylu biegania, ale także od powierzchni czy osobistych preferencji. Opcją, którą powinien rozważyć każdy miłośnik krótkich dystansów i biegów interwałowych, są kolce sprinterskie. Są to specjalnie stworzone buty zwiększające przyczepność do podłoża i wyróżniające się niezwykłą lekkością oraz elastycznością. Buty na przedniej części podeszwy mają tak zwane groty – plastikowe, wtopione wypustki. Dzięki nim bieg sprinterski jest łatwiejszy i bardziej precyzyjny, co pozytywnie wpływa na wyniki. Podczas zawodów nawet ułamki sekundy mają istotne znaczenie, dlatego też posiadanie takich kolców sprinterskich jest niemal obowiązkowe. Buty tego typu mają charakterystyczny kształt, który idealnie dopasowuje się do stopy i tworzy jakby drugą skórę. Podeszwa jest bardzo cienka, a amortyzacja niewielka, jednak jest to zamierzonym celem, który przenosi ciężar ciała na palce i znajdujące się w przedniej części buta kolce. Dzięki pochylonej sylwetce podczas biegu zwiększamy dynamikę, zyskując tym samym cenne sekundy już od samego startu. Kolce sprinterskie tworzone są w wielu barwach i ciekawych, dlatego też każdy z nas z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Dobre buty do biegania zapewniają komfort i zwiększają przyjemność z uprawiania sportu. Jeżeli chcemy pomyśleć o profesjonalnym biegu, warto pomyśleć o specjalnych kolcach sprinterskich. Główną cechą tych butów są groty umieszczone w przedniej części podeszwy, które zwiększają przyczepność do podłoża oraz pozytywnie wpływają na dynamikę.