Jak wytwarzać ekologiczny prąd czyli panele słoneczne

Zanieczyszczenie środowiska wiąże się między innymi z działaniem elektrowni, spalających węgiel kamienny lub brunatny. Jednak problemem są nie tylko spaliny. Owszem, tlenek i dwutlenek węgla są szkodliwe, a powstające związki azotu i siarki powodują kwaśne deszcze.

Panele słoneczne i konserwacja

panele słoneczneElektrownie zużywają na potrzeby własne ogromne ilości wody. Oprócz tego po spaleniu węgla powstają znaczne ilości popiołu, który najczęściej jest składowany na hałdach. Tych wszystkich niepożądanych elementów nie generują panele słoneczne. Dzięki procesom fizycznym, zachodzącym w kryształach, powstaje prąd, który można nazwać ekologicznym. Istnieje możliwość dowolnego skalowania takiej instalacji, od całkiem małej do ogromnych, które mogą być traktowane jako własna elektrownia słoneczna. Istotną jej cechą jest brak jakichkolwiek czynności serwisowych, poza okresowym oczyszczaniem paneli. Nie ta bowiem żadnych części wirujących, od których nie jest wolna własna elektrownia wiatrowa. Śmigła, napędzane wiatrem, obracają wirnikiem, który ruch obrotowy przekazuje do generatora prądu. Wiatrak, dzięki wykorzystaniu odpowiednio dużych ramion, jest w stanie wyprodukować więcej prądu, niż panele fotowoltaiczne, jednak wymaga okresowej obsługi a także konserwacji. Jednak niezależnie od nakładów, obydwa urządzenia generują nie tylko znaczne oszczędności w utrzymaniu domu, ale przede wszystkim są całkowicie obojętne dla środowiska. Dlatego wybierają je nie tylko ekolodzy, walczący o ochronę Ziemi przed zanieczyszczeniami. Decydują się na nie ludzie, którzy chcą zostawić nasza planetę w niezmienionym stanie dla kolejnych pokoleń, aby te miały gdzie żyć.

Dzięki temu ekologiczne sposoby pozyskiwania energii zyskują na coraz większej popularności, co idzie w parze z zastosowaniem urządzeń coraz bardziej energooszczędnych.

Więcej na http://wlasnyprad.eu