Jak czyścic kominek i akcesoria kominkowe

Piekne obudowy kominkowe urzekają nas swoim wyglądem. Palenie w kominku to sama przyjemność. Jednak później trzeba wyczyścić wnętrze kominka z sadzy, pamiętając o czyszczeniu szyby kominka. Podstawą poprawnego i bezpiecznego działania kominka jest właściwie czyszczony i konserwowany komin.

Akcesoria kominkowe trzeba czyścić

akcesoria kominkoweWedług przepisów należy usuwać sadze z przewodu kominowego co najmniej cztery razy w roku. Niezależnie od tego czy mamy piece wolnostojące czyli austroflamm czy zwykły piec przepisy są takie same. Z doświadczenia wynika jednak, że może on potrzebować jeszcze częstszych zabiegów pielęgnacyjnych, gdy jest niedostatecznie zaizolowany cieplnie oraz gdy do palenia w kominku używa się niesezonowanego drewna o zawartości wilgoci większej niż 20% albo drewna drzew iglastych. Przydadzą się też akcesoria kominkowe. Na wewnętrznych ścianach przewodu gromadzi się wtedy gruba warstwa łatwo palnego kreozotu. Zwiększa to ryzyko pożaru. Sadza osadzająca się wewnątrz komina będzie stopniowo ograniczała przekrój komina, co może doprowadzić do całkowitego zapchania komina. Podczas pożaru sadzy przy temperaturach dochodzących nawet do 1000 stopni Celsjusza temperatura może zniszczyć komin i doprowadzić do pożaru całego domu. Osadzanie się kreozotu może też prowadzić do korozji oraz przedwczesnego zużycia uszczelek. Przed każdym sezonem grzewczym trzeba zdemontować i oczyścić z sadzy wewnętrzne elementy wkładu. Przynajmniej raz w roku powinno się sprawdzić stan uszczelek wokół drzwiczek i szyby, skontrolować regulatory wlotu powietrza i szybra oraz blokady drzwiczek. Uszkodzone uszczelki trzeba wymienić, pamiętając o tym aby podczas montażu nie naprężać ich zbytnio, ponieważ tracą wtedy elastyczność. Ruchome elementy wkładu należy nasmarować, najlepiej specjalnym smarem żaroodpornym. Wkłady mają zazwyczaj szyby żaroodporne z systemem nawiewu powietrza chroniącym je przed zanieczyszczeniem. Użytkownicy muszą o nie bardzo dbać, zarówno ze względów estetycznych jak i eksploatacyjnych. Szyby z kurtyną powietrzną wymagają częstego czyszczenia nawet co kilka dni oraz szczególnej dbałości o szczeliny.

Szybę pokrytą warstwą metalu myje się sporadycznie od strony zewnętrznej nie wolno stosować silnych środków chemicznych ani szczotek czy skrobaków rysujących powierzchnię. Oczywiście do czyszczenia potrzebne będą nam akcesoria kominkowe.