Historia biżuterii z perłami

Biżuteria z perłami będzie z pewnością trafionym prezentem ze względu na swoją ponadczasowość. Perły naturalne były zawsze doceniane, choć z początku ze względu na swoją rzadkość, mogli sobie na nie pozwolić wyłącznie władcy i bardzo zamożni i wpływowi ludzie. Ze względu jednak na wielkie zainteresowanie zaczęto hodować perły, aby były bardziej powszechne.

Biżuteria z perłami to must-have!

kolczyki z perłamiPerły zaczęto hodować w XII wieku w Chinach i na początku miały bardzo nieregularne i spłaszczone kształty. Często też wykorzystywano foremki przypominające Buddę, aby tworzyć nietypową biżuterię z pereł. Wiele lat upłynęło nim perły hodowlane zaczęły przypominać kształt, który znamy dzisiaj. Pełny rozwój hodowli pereł nastąpił jednak dopiero na początku XX wieku, kiedy to Tasuhei Mise opracował eksperymentalną technikę wytwarzanie pereł o kulistym kształcie, którą opatentował. Zaczęto więc masowo hodować perły, dzięki czemu coraz więcej kobiet mogło upiększać nimi swoje stroje. Wkrótce zostały wylansowane na szeroką skalę przez kreatorkę mody, Coco Chanel. Perły od zawsze jednak symbolizowały luksus, kojarzyły się z pięknymi, bogatymi celebrytami, m. in. z Audrey Hepburn. Wkrótce jednak zaczęto tworzyć sztuczne substytuty pereł, dzięki czemu miliony kobiet mogły się nimi cieszyć. Dziś prawie każda kobieta posiada naszyjniki, pierścionki czy kolczyki z perłami, niezależnie czy są one syntetyczne, czy naturalne. Ich zaletą jest przede wszystkim to, że pasują praktycznie do wszystkiego i do każdego typu urody.

Ostatnimi czasy perły stały się jeszcze bardziej popularne. Niewątpliwie jednym z największych, aktualnych trendów są spinki z perełkami, jednak naszyjniki lub kolczyki z pereł są ponadczasowe i niezmiennie kojarzone z szykiem i elegancją.