Ekologiczne pompy nawadniające

Wykorzystywanie materiałów wtórnych to nie tylko krok naprzód, jeżeli chodzi o ochronę środowiska, lecz także gwarancja generowania oszczędności finansowych. Chociaż blisko siedemdziesiąt procent powierzchni naszej planety pokrywają wody, to jednak warto dbać o jak najmniejsze jej zużycie.

Skąd deszczownie pompują wodę?

pompa do deszczowniSurowce wtórne – zwłaszcza te naturalnego pochodzenia – bardzo chętnie wykorzystywane są przy prowadzeniu zarówno gospodarstw domowych, jak i wielohektarowych upraw rolniczych. O ile prywatne gospodarstwa mogą korzystać z uzbieranej własnym sumptem wody deszczowej lub – ewentualne – tej z przydomowego oczka wodnego w celu podlewania roślin ogrodowych, o tyle rolnicy mają dużo szersze pole manewru. Najczęściej wykorzystywanym przez nich urządzeniem nawadniającym jest pompa do deszczowni. Jednym z wariantów jest użycie pomp zasilanych elektrycznie lub spalinowo – umieszcza się je w dowolnym zbiorniku wodnym (w pobliskim stawie, rzece lub jeziorze), uruchamia, a o resztę dba już deszczownia (długi wąż rozpylający na pole wodę po postacią imitowanego deszczu), którą wystarczy rozmieścić wzdłuż nawadnianego obszaru. Coraz częściej jednak stosuje się pompy głębinowe – są znacznie bardziej wydajne i ekologiczne. Umieszcza się je bezpośrednio pod powierzchnią pola uprawnego w miejscu ujęcia głębinowego. Czerpią one wodę prosto z gruntu, nawadniając pole. Ich samowystarczalność polega na tym, że montuje się je raz i więcej nie trzeba się martwić – o resztę zadba sama natura.

Woda czerpana spod powierzchni ziemi trafia na pole, by następnie wsiąknąć w grunt, nawodnić rośliny, a potem, czerpiąc wartości z gleby, trafić na powrót do zbiornika głębinowego. Prawdziwe perpetuum mobile – woda daje życie roślinom, które to z kolei użyźniają grunt uzupełniający wodę w wartości mineralne.