Do czego służy przecinarka taśmowa?

 

To zdecydowanie mniej popularne narzędzie w porównaniu z pilarkami tarczowymi albo łańcuchowymi, ale również bardzo praktyczne i wydajne. Przyda się do cięcia dużych elementów drewnianych lub do metalu. Obok wersji przenośnych oferowane są również stacjonarne do warsztatów.

Przecinarka taśmowa się przyda

przecinarki taśmoweElementem tnącym jest elastyczna taśma zębata o zamkniętym obwodzie, założona na dwa bloczki lub koła, które wprawiają ją w ruch po uruchomieniu silnika. Mechanizm zamknięty jest w obudowie, którą otwiera się tylko po to, aby wymienić taśmę lub dokonać napraw. Przecinarki taśmowe przenośne, to najczęściej narzędzia akumulatorowe. Można nimi pracować z dala od źródła zasilania, na przykład na budowie lub w ogrodzie. Świetnie radzą sobie z suchym drewnem bądź elementami metalowymi – prętami zbrojeniowymi, rurami, kształtownikami, blachą. Stacjonarna pilarka taśmowa to duża lub bardzo duża maszyna zasilana z sieci. Służą głównie do cięcia drewna. Nie skapitulują nawet przed balami lub belkami o znacznym przekroju. W budownictwie pilarki tego typu przydają się cieślom, ale także murarzom, gdyż są pomocne także przy docinaniu bloczków z betonu komórkowego lub pustaków. Podobna jest również głębokość cięcia. Prowadnice stabilizują taśmę i ustawiają pod właściwym kątem. Napęd zapewnia przeważnie silnik elektryczny, a zasilania akumulator 12, 14 lub 18 V.

Do w pełni profesjonalnych zastosowań, przede wszystkim w rozwiniętym przemyśle, stworzone zostały wersje automatyczne, w których cykl pracy jest w pełni zautomatyzowany. Po wstępnym zaprogramowaniu poprzez wygodny panel sterowniczy, wszystkie kolejne kroki od zamocowania ciętego elementu, po podniesienie na żądaną wysokość ukończonego elementu są realizowane bez udziału operatora. Dzięki temu błędy człowieka są zminimalizowane, a wydajność znacząco wzrasta.