Dieta na wyjazd dla pracownika/kierowcy

Podróże służbowe są nieodłącznym elementem pracy w prawie każdym zawodzie. Podróże firmowe to albo różnego rodzaju szkolenia zawodowe albo wyjazdy w interesach firmy, na przykład wyjazdy na spotkania biznesowe z kontrahentami. Praca niektórych osób polega tylko i wyłącznie na podróżowaniu z miejsca na miejsce, tutaj sprawa wygląda całkiem inaczej.

Rozliczanie diety dla kierowców zawodowych

rozliczenie diet kierowcyNie każdy o tym wie, że jeśli podróżuje z polecenia swoich przełożonych to należy mu się tak zwana dieta. Dieta to nic innego jak pieniądze na wyżywienie. Jednak nie w każdym przypadku taka dieta przysługuje. Rozliczenie diet kierowcy zawodowego jest bardzo proste, ponieważ to czy nam się taka dieta należy czy nie zależy tylko i wyłącznie od czasu podróży. Jeśli nasza podróż trwa krócej niż osiem godzin, to dieta nam się nie należy. Aby przysługiwało nam pięćdziesiąt procent diety, to nasza podróż musi trwać od ośmiu do dwunastu godzin, powyżej dwunastu godzin naliczana jest cała dieta. Jeśli podróż służbowa trwa kilka dni to naliczane jest sto procent diety za każdy, cały dzień podróży oraz za kilka godzin dodatkowych. Kwota jaką firma nam wypłaca na wyżywienie jest odgórnie ustalona. Wszystko jest tak obliczone, aby kierowca mógł za tą kwotę kupić sobie pełnoprawne posiłki, aby zapewnić sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, dzięki którym będzie mógł bezpiecznie pracować przez kolejne kilka godzin. 

Nie każda firma przypomina swoim pracownikom o tym, że istnieje coś takiego jak diety. Warto przypomnieć swojemu pracodawcy o ich istnieniu, ponieważ one nam przysługują. Wysokość takiej jednodniowej diety to zwykle około stu złotych. Jest to kwota, która pozwala sfinansować jedzenie na cały dzień, dzięki temu nie musimy wydawać swoich pieniędzy.