Czym jest gen MTHFR?

Powszechnie wiadomo, że kobieta planująca ciążę oraz ta, która już w niej jest, powinna zadbać o suplementację kwasem foliowym. Nie każdy jednak wie, że aż pięćdziesiąt procent kobiet posiada wariant genu MTHFR, który uniemożliwia prawidłowe przyswajanie tej substancji. Oprócz tego, że nie zwalcza się niedoboru to kwas foliowy niebezpiecznie kumuluje się w organizmie.

Badanie mutacji genu MTHFR

mthfr badanieAby dowiedzieć się, czy w naszym organizmie jest obecny wariant C677T lub A1298C genu MTHFR badanie należy wykonać w certyfikowanym laboratorium, oddając próbkę krwi lub wymaz z wewnętrznej strony policzka. Jeżeli wynik badania wykaże obecność mutacji, suplementowanie kwasu foliowego będzie nas kosztowało trochę więcej, gdyż wtedy powinno się przyjmować aktywną formę tej substancji. Na rynku można zakupić odpowiednie suplementy dla osób z mutacją tego genu. Zapobiegnie to możliwym wadom płodu, a także uchroni przed  podwyższonym poziomem homocysteiny, która w nadmiarze uszkadza naczynia krwionośne, doprowadzając do zakrzepicy, miażdżycy, czy podwyższonubego ciśnienia krwi. Kwas foliowy, zwany też witaminą B9 lub B11, łatwiej przyswaja się w połączeniu z witaminą B12, często brakującą osobom na diecie wegetariańskiej lub wegańskiej. Dlatego osoby nie jedzące produktów odzwierzęcych są bardziej narażone na choroby serca, udar, czy wylew. Powinno się przyjmować suplementy oraz odpowiedni pokarm, taki jak zielone warzywa, rośliny strączkowe.

Na wynik badania mutacji genu MTHFR czeka się około dziesięciu dni, natomiast koszt to około trzysta złotych. Warto je wykonać, aby móc zadbać w prawidłowy sposób o suplementację i ograniczyć ryzyko poważnych chorób, w tym nowotworów. Kwas foliowy w postaci sztucznej przyswaja się w stu procentach.