Czego nie można eksportować do Chin?

Odkąd moim wspólnikiem handlowym został chiński przedsiębiorca, musiałam nauczyć się wielu nowych pojęć i zorientować się w sposobie dystrybucji towarów poza granice kraju. Nie było to trudne, bo miałam skąd i od kogo się uczyć.

Dlaczego nie można eksportować niektórych rzeczy?

eksport do chinGdyby nie firma, która pomagała mi w znalezieniu najlepszego kontrahenta na targach w Chinach, do dziś nie wiedziałabym, że są rzeczy niedozwolone w handlu. Zapewne każdy wie, że niektóre z gatunków zwierząt są pod ochroną i o ile nie można krzywdzić żadnej żywej istoty, pewne zwierzęta na granicy wymarcia bezwzględnie nie mogą być zabijane przez kłusowników. Na szczęście już coraz rzadziej organizuje się okazyjne polowania i strzelanie do kaczek, jednak wciąż pojawiają śmiałkowie, którzy dla futra z niedźwiedzia polarnego albo dla skóry z węża są w stanie zabić bezbronne zwierze i sprzedać to, co ma najcenniejsze i z czego słynie, na czarnym rynku. Jako że przestępcy zdają sobie sprawę z tego, że tego typu transakcje należy przeprowadzać bardzo ostrożnie, decydują się sprzedawać je poza granicami kraju pod przykrywką przewożenia niewinnych rzeczy. Aby przemytnicy nie czuli się bezkarni, określono towary, których eksport do Chin czy innych krajów jest bezwzględnie zabroniony. Wszystkie zostały zapisane w katalogu wyrobów. Nigdy nie chciałam dorobić się fortuny na cudzym nieszczęściu, dlatego nigdy nie myślałam o sprzedaży skór zwierzą, jednak nie wiedziałam, że eksportować do Chin nie można także broni, amunicji, trucizn czy materiałów wybuchowych.

Również nie można eksportować sfałszowanych pieniędzy lub skonfigurowanych papierów wartościowych. Ta wiedza pozwala mi ostrzegać kolegów i koleżanki z branży, by nigdy nie podejmowali się wysyłki którychkolwiek z tych zakazanych rzeczy.