Co to jest piaskowanie?

Stare elementy na przykład konstrukcji wymagają czyszczenia, dlatego w tym celu stosuje się różne metody tejże czynności. Może to być  szlifowanie, ale również bardzo popularny jest proces nazywany piaskowaniem. Polega ono na czyszczeniu przy pomocy materiału ściernego, który poddawany jest sprężeniu.

Jakich materiałów używa się do piaskowania?

piaskowanie śląskEfekt końcowy po wykonaniu piaskowania jest zbliżony do tego, jaki byśmy uzyskali podczas szlifowania. Jednak w przypadku piaskowania powierzchnia jest bardziej równa. Poza tym zaletą piaskowania jest fakt, że można dotrzeć w trudno dostępne miejsca, na przykład zakrzywienia czy rogi. Jeśli interesuje nas dokładne piaskowanie śląsk jest dobrym miejscem, aby znaleźć firmy, które takowe czynności wykonuje. Owe firmy podczas piaskowania używają różnych materiałów, zaczynając oczywiście od piasku, ale także jest to żużel, szkło, metal, suchy lód, czasem również jest to szlaka miedziowa czy skorupy kokosa czy innych roślin. Jeśli chodzi o piaskowanie wykonywane przy pomocy śrutu, to potocznie nazywa się je śrutowaniem. Podczas wykonywania piaskowania bardzo ważne jest to, aby pracownik zawsze przestrzegał przepisów BHP. Ponieważ piaskowanie jest procesem, gdzie w powietrzu znajdują się drobiny piasku. One mogą dostać się do płuc, co jest bardzo niebezpieczne. Dlatego pracownicy, którzy wykonują prace przy piaskowaniu zawsze powinni mieć strój ochronny razem z maską.

Piaskowanie jest bardzo dokładną metodą czyszczenia. Jednak zawsze powinni te prace wykonywać przeszkoleni pracownicy, ubrani w odpowiedni strój roboczy. Warto na koniec wspomnieć, że zależnie od użytych materiałów do czyszczenia, jak i rodzaju materiału jak i stopnia zardzewienia czyszczonego elementu można wyróżnić różne klasy piaskowania.