Co składa się na system fotowoltaiczny?

Na terenie miast coraz częściej można spotkać rozwiązania technologiczne, które pozwalają generować energię w sposób rozproszony. Jest to niezbędne ponieważ główne sieci przesyłowe są przeciążone. W celu dostarczenia odpowiedniej ilości mocy do systemu często uruchamiane są przestarzałe bloki wytwórcze co prowadzi do nadmiernej emisji zanieczyszczeń do środowiska. Żeby tego uniknąć konieczne jest wytwarzanie energii z nowoczesnych i ekologicznych źródeł.

Montaż paneli fotowoltaicznych na terenie Pszczyny

fotowoltaika pszczynaDo tego celu mogą służyć między innymi turbiny wodne czy wiatrowe, biogazownie czy kolektory słoneczne. Bardzo popularna jest fotowoltaika pszczyna to miasto na terenie którego wiele budynków jest wyposażonych w panele solarne. Umożliwiają one generowanie prądu, który następnie po konwersji zasila odbiorniki sieciowe. Do zamiany napięcia stałego, które wytwarza panel na przemienne, które jest wymagane do zasilania odbiorników stosowane są inwertery. Urządzenia te nie dość, że zmieniają postać napięcia to jeszcze modyfikują również jego amplitudę. Do zasilania odbiorników sieciowych potrzebne jest bowiem napięcie naprzemienne o wartości 230 V oraz częstotliwości 50 Hz. W układzie, który bazuje na fotowoltaice znajdują się również różnego rodzaju zabezpieczenia czy okablowanie. Wiele tak naprawdę zależy również od tego czy sam układ pracuje w konfiguracji on-grid czy off-grid.

W pierwszym przypadku wszelkie niedobory czy nadwyżki energii są pobierane i oddawane do sieci. W konfiguracji wyspowej jednostka wytwórcza nie jest bezpośrednio do niej podłączona. W takim przypadku konieczne jest zastosowanie specjalnych magazynów energii, w których można zmagazynować nadwyżki. W momencie, gdy panele pracują z mniejszą wydajnością zmagazynowaną w akumulatorach energię można pobrać i oddać do sieci wewnętrznej obiektu.