Cięcie metalu za pomocą wycinarek wodnych

W jaki sposób najskuteczniej ciąć blachę metalową? Ktoś na pewno powie, że za pomocą narzędzi trących takich jak szlifierka kątowa, czy też piła do metalu. Ja znam jednak lepszy i bardziej wydajny sposób, a do tego bezpieczniejszy. Jest to sposób z zastosowaniem wody.

Jak działają wycinarki wodne?

wycinarka wodnaWoda pod wysokim ciśnieniem wywołuje tarcie podobne jak w przypadku narzędzi ciernych. Działa jednak lepiej, gdyż strumień wody wiąże jednocześnie opiłki metalu i nie pozwala na ich niekontrolowane rozprowadzanie. Tak działa właśnie wycinarka wodna, która wyrzuca na metalową blachę wodę pod bardzo wysokim ciśnieniem, przez dyszę o niewielkim przekroju. Daje nam to doskonałe narzędzie tnące, którego używamy do cięcia metalu. Najczęstszym zastosowaniem głowic, tnących wodą są urządzenia numeryczne, które wycinają blachę w sposób automatyczny na podstawie zadanych im wytycznych. Dzięki takiemu cięciu otrzymujemy bardzo precyzyjne kształty i gładkie krawędzie cięć, przez co nie musimy już ich piłować pilnikiem. Najważniejszą cechą, pod względem bezpieczeństwa, takich wycinarek, jest to, że w procesie cięcia nie powstają iskry, które mogą wlecieć nam do oka, a opiłki są na bieżąco spłukiwane przez wodę. To czyni ta maszynę niezwykle bezpieczną, zarówno dla nas, jak i dla osób postronnych. Następną zaleta takiej maszyny jest to, że nie musimy w niej wymieniać narzędzi trących po zużyciu, gdyż takie w niej nie występują.

Wycinarki wodne, zaczęły cieszyć się ostatnio dość dużą popularnością, o czym świadczy ich liczne zastosowanie w zakładach przemysłowych. Coraz większa liczba przedsiębiorców docenia pracę z nimi i zakupuje je do swoich zakładów. Woda to prawdziwa rewolucja w cięciu metali, która obecnie została doprowadzona do takiej formy, którą bezpiecznie można używać w codziennej pracy.