Charakterystyka rowerów holenderskich

Nie od dzisiaj wiadomo, że Holandia to kraj rowerów. Jest to bardzo popularny środek transportu w tym kraju, a rowerów na ulicach spotyka codziennie się setki. Typowy miejski rower holenderski posiada również specyficzny wygląd i konkretne rozwiązania mechaniczne. Ich estetyka ma wielu zwolenników wśród posiadaczy dwóch kółek.

Urok rowerów holenderskich

Typowy rower miejski z Holarowery holenderskiendii, posiada rozpoznawalny na pierwszy rzut oka wygląd. Po pierwsze rama tego roweru wykonana jest ze stali. Posiada klasyczne wyposażenie dla roweru miejskiego, takie jak: trekkingowe błotniki, stalowe lub z tworzywa, oświetlenie zasilane dynamem, bagażnik, wygiętą do tyłu kierownicę, zamontowane kosze na zakupy. Napęd takiego roweru to w większości wypadków jednorzędowy wolnobieg lub biegi umieszczone w piaście „torpedo”. Rowery posiadają zamontowane szerokie siodło typowe dla rowerów miejskich i damskich. Spotykane są rowery z ramą męską jak i damską, chociaż częściej spotyka się modele w wersji damskiej. Mają minimalistyczne wyposażenie, ograniczające się do najpotrzebniejszych i niezbędnych części. Ich wersje z przed lat, występują w przeważającej większości w malowaniu czarnym lub czarno-białym, lecz dzisiejsze rowery holenderskie, produkowane są w różnych kolorach i wzornictwie. Produkują je dzisiaj, najbardziej uznane marki holenderskie, wiele modeli jest ręcznie składana.

Rowery holenderskie, to idealne rowery do przemieszczania się po mieście. Mają swoich zagorzałych zwolenników, nie tylko w Holandii, ale również w naszym kraju. Sprzedaż modeli rowerów holenderskich, jest ciągle duża w serwisach aukcyjnych i komisach rowerowych powstających w Polsce. Są sprowadzane w dużych ilościach i chętnie używane zarówno jako nowe jak i używane.