Bezpieczne wprowadzanie kabli dzięki przepustom kablowym

Przepust kablowy to bardzo ważny element umożliwiający przeprowadzenie okablowania przez ścianę bądź obudowę urządzenia elektrycznego. Ponadto jego zadaniem jest uszczelnienie, które w dużym stopniu ogranicza możliwość uszkodzeń mechanicznych, które pojawiają się wraz z okresem użytkowania.

Zastosowanie przepustów kablowych

przepust kablowy szczelnyNa rynku istnieje wiele rodzajów przepustów kablowych. Możemy spotkać się z ramami przeprowadzającymi, ramami kołnierzowymi, dławikami, a także modułami uszczelniającymi, komponentami do uziemiania przewodów oraz listwami mocującymi. Są one elementami niezbędnymi w przypadku prawidłowego oraz bezpiecznego wprowadzenia kabli do urządzeń elektrycznych czy naściennych. Zapewniają ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wysokimi temperaturami bądź wilgocią. Jeśli chodzi o przepust kablowy szczelny mechanizm sprawi, że unikniemy uszkodzeń powstałych w wyniku kontaktu z wodą. W przypadku takich zastosowań szczególnie polecane są dławiki kablowe. Gumowe elementy z wyciętym otworem z uwzględnieniem średnicy przewodu lub kabla również są określane mianem przepustów kablowych. Ich zaletą jest również częściowe usztywnienie kabla, które w wielu przypadkach może być pożądane. Najczęściej stosowanym materiałem do ich produkcji jest guma, jednak rzadko możemy spotkać się również z elementami metalowymi. Co ciekawe z zastosowaniem możemy spotkać się również z pracami ziemnymi oraz instalacjami tynkowymi. Mamy bowiem wybór przepustów kablowo-gazoszczelnych oraz wodoszczelnych.

W zależności od warunków środowiskowych, w których montujemy instalacje, przepusty dobierane są w różnych wariantach. W przypadku podwyższonego poziomu ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wysokiej temperatury najlepiej sprawdzą się elementy metalowe.