Badanie wody ze studni i usuwanie z niej zanieczyszczeń

Odżelaziacze do wody stosuje się przede wszystkim do oczyszczania wody ze studni. Oczywiście nie każda woda studzienna potrzebuje takiego oczyszczenia. Niemniej jednak woda podziemna często zawiera zbyt duże ilości związków żelaza i manganu.

Uzdatnianie wody studziennej, czyli usuwanie żelaza i manganu

zmiękczacz odżelaziacz wodyA takie urządzenie jak właśnie odżelaziacz pozwala pozbyć się obu tych związków za jednym razem. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego urządzenia do odżelaziania i zmiękczania wody (woda twarda posiada dużą zawartość związku, jakim jest węglan wapnia), powinniśmy sprawdzić jaka ilość żelaza i manganu znajduje się w wodzie studziennej. Badanie wody ze studni można wykonać w laboratorium albo w sanepidzie. Koszt badania takiej wody studziennej wynosi zazwyczaj ok. 150 zł. Wynik pokaże nie tylko ilość związków żelaza i manganu, ale również można w ten sposób sprawdzić, czy woda jest zdatna do picia. Czasami zdarza się, że firmy, które mają w swojej ofercie urządzenia do odżelaziania i zmiękczania wody, oferują również usługi badania laboratoryjnego wody ze studni czy wody z kranu. W procesie odżelaziania wody wyróżnia się 3 zasadnicze fazy. Są to: utlenianie, osadzanie, a następnie wypłukiwanie. Jonizatory wody działają nieco inaczej. Tu dochodzi do procesu elektrolizy przy użyciu katody i anody. Nie wykorzystuje się tu zjawiska strącania związków, a następnie pozbywania się zalegającego osadu, czyli zanieczyszczenia wody. Jonizatory wody pitnej służą raczej do jonizowania wody z kranu, chociaż każdy może też jonizować wodę studzienną, jeśli tylko ma dostęp do takiej wody.

W przypadku wody ze studni trzeba pamiętać przede wszystkim o poziomie żelaza i manganu. Związki te wpływają negatywnie na smak wody i jej zapach, dlatego lepiej oczyścić wodę z takich zanieczyszczeń za pomocą odżelaziacza.

Najnowsze informacje na http://water-star.pl