Artysta i maszyny do drewna

Kilka dni temu wpadła mi w dłoń książka dotycząca bezpieczeństwa i higieny pracy w dużych zakładach produkcyjnych. Lubię takie albumy gdzie można maszyny do obróbki drewna są narysowane, sfotografowane, a nawet rozrysowane w rysunku technicznym.

Maszyny do drewna i estetyczne wizje

maszyny do drewnaZawsze wycinałem te rysunki, katalogowałem i robiłem z tego wspaniałe, nagradzane i podziwiane kolaże. W pewnej chwili zachwycił mnie schemat, który przestawiał instalacje odpylające, to dopiero było wariactwo! Te linie, krzywizny, wymierzanie kątów, coś cudownego, powtórny manifest futuryzmu można by z tego zobrazować. Cudowne schematy znalazłem w miejscu, gdzie pojawiały się wentylatory do trocin, uznałem, że ich kształt idealnie pasuje do wielu kontekstów kulturalnych, obawiałem się jednak nadinterpretacji, dlatego postanowiłem poczekać z ich wycięciem. Zdawałem sobie sprawę, że zagadnienie w którym wentylacja przemysłowa była prymarna, znajdę wiele ciekawych wzorów. Tak to bywa w świecie sztuki alternatywnej, w której możemy znaleźć niezliczone ilości znaczeń. Dlatego maszyny do obróbki drewna mogą być tak samo zmysłowe, jak kibić pięknej dziewczyny, którą mijamy codziennie w drodze do pracy. Jak uśmiechamy się do niej, chcąc być jak kanały wentylacyjne, które będą wchłaniać jej zapach. Tak to właśnie może być. Życie to spoiwo skóry i metalu, najbardziej flagowy model telefonu nie odda wspaniałości tego uczucia. Czasami chciałbym być zwykłym konserwatorem, którego jedynym zmartwieniem jest to, że instalacje odpylające działają poprawnie w miejscu w którym je zainstalował. Po prostu. Zbyt często, nawet najbardziej przyziemne sytuacje są w stanie rozbić pewność naszych pragnień. Instalacje odpylające pozwalają czasem oczyszczać naszą myśl od notorycznych wątpliwości, które nie mają przełożenia w rzeczywistości.

Przyznam, że bycie artystą to nie bułka z masłem. Dlatego musimy wiedzieć, że sztuka jest wszędzie i zewsząd dostrzegać jej piękno. Pozdrawiam was wszystkich moi czytelnicy. Niech natchnienie będzie z wami. Pa, pa!

Maszyny do drewna były firmy kobylas